Споделете във Facebook
Полезна информация относно най-подходящото време, в което да засадите Вашите овощни дръвчета ще получите в редовете по-долу.
Овощните дръвчета и храсти са многогодишни растения, и трябва внимателно да подберете най-подходящия сорт съобразно с почвените и климатичните условия на, които се намирате. Много хора допускат грешка в избора си и растението им не се развива според очакванията им.
За райони с мека зима се определят видове, които лесно измръзват като дюля и праскова. При опасност от късни пролетни мразове се избягват ранно цъфтящи видове каквито са прасковата, кайсията и джанката. В районите с недостатъчно овлажняване се застъпват сортове, които са по-сухоустойчиви.
Гарантирано най-подходящото време за засаждане на фиданки е през есента. Много голямо значение за овошките оказва, именно топлинния режим, докато релефа на мястото влияе върху температурния и водния режим. Ниските и затворени места от своя страна не са подходящи, защото студеният въздух пада надолу по склоновете и се напластява в почвата.
Почти всички овощни култури се развиват най-благоприятно върху богата почва с алкална до леко кисела реакция, с добре огрявани от слънцето места, които са завет.
Когато теренът Ви е с равнинно разположение и с добра възможност за поливане, то той е подходящ за отглеждане на ябълки, круши, дюли, праскови и др. Ако разполагате с терен с по-голям наклон, който се полива по трудно и не задържа много влага, то там ще се развиват сливи, кайсии, бадеми, череши, вишни, орехи и др.
Биологията на цъфтеж и опрашване са ключовите фактори при избора на сортове овощни култури. Например ябълковите, крушовите, черешовите, бадемовите, някои сливови, дюлеви и вишневи сортове не могат да се самоопрашват. В този случай при засаждане на нови дръвчета от тези видове се подбират най-малко по два сорта, които са добри опрашители. Когато единият сорт е с по-ценни качества, той се избира за основен, а вторият се застъпва само като сорт опрашител. Основният сорт и сортовете – опрашители трябва да встъпват в плододаване едновременно, също и да цъфтят заедно. От тези видове трябва да се засаждат дървета от по 3-4 сорта. При ореха се наблюдава не едновременно узряване на мъжките и женските цветове, поради което трябва да се засаждат по няколко сорта, които да си осигуряват добро опрашване.
Единия вариант за засаждане на овощни дръвчета е през есента непосредствено след листопада. В месеци това означава през ноември-декември - от завършване на вегетацията до началото на зимните студове, като най-добре е то да се извърши скоро след края на вегетацията или най-късно 15 дни, преди да започнат зимните студове. Ранно извършеното есенно засаждане на овощните дръвчета позволява на корените да започнат да калусират (зарастват) раните си още преди да са настъпили зимните студове. Тогава почвата сляга и плътно прилепва до корените. Така овощните дръвчета се намират в добри условия за прихващане и своевременно започване на растежа си през пролетта.

Другия вариант за засаждане на овощни култури е през пролетта, през периода след зимните студове до началото на вегетацията. Най-добре е пролетното засаждане на овощни дръвчета да бъде извършено през първата седмица, след като изпръхне почвата и започнат пролетните полски работи. Всички подготвителни работи (доставка на дръвчета, предпосадъчна оран и изкопаване на дупките) трябва да се извършат през есента, а за пролетта да остане само и единствено засаждането.
У нас по-благоприятното време за засаждане е есенното, заради климатичните условия. То дава по-добри резултати, особено при по-топлите и проветриви почви. Късното есенно засаждане на овощни дръвчета в тежки, глинести, студени и влажни почви не е за препоръчване. При такива случаи пролетното засаждане, дава по добри резултати. В години със сурова зима орехите, прасковите и кайсиите, като по-чувствителни на измръзване, дават по-добри резултати при ранно пролетно засаждане, но обикновено и при тях най-добри резултати се получават при ранното есенно засаждане.
Като заключение - стремете се към ранното есенно засаждане, за да получите най-добри резултати и ако не успеете да смогнете тогава, оставете засаждането за пролетта.