Споделете във Facebook
Червената калина е днешната тема, на която се спряхме и решихме да споделим с Вас. Едно красиво декоративно растение, познато като вечнозелен храст, който е ценен високо, защото освен, че притежава привлекателна визия е и лековит.
За лечебните свойства на плодовете на калината се е говорило още през XVI век, но освен тях лековити са и корите, корените, листата и цветовете. Растението отдавна се счита за средство за лечение на множество заболявания, най-вече поради съдържанието си на гликозид и танини. Червената калина се използва като мощно съдоразширяващо, успокояващо, противовъзпалително, диуретично, кръвоспиращо и стягащо средство.
Калината се среща по скалисти места, край влажни и сенчести широколистни гори и храсталаци на умерения пояс на Северното полукълбо, Южна Америка и Югоизточна Азия при надморска височина до 2400 м. У нас се среща най-вече във Витоша, Плана и Средна Ст. планина и бива едроплодна и дребноплодна.
Растението е студоустойчиво, сенколюбиво и не особено претенциозно към почвите. Най - добре расте и се развива по долините на реките, бреговете на езера и блата, във влажни зони, просеки и поляни. Подходяща е за отглежда в паркове и градини например.
Как се използва Червената калина в народната медицина?
Нейното приложение обхваща широк спектър от полезни свойства. Употребата на това растение води до нормализиране на кръвното налягане, подобряване на състоянието на сърдечно съдовата система, благодарение на високото съдържание на активни вещества в него.
Приемът на калината като чай, отвара или сок от плодовете, според вашата лична преценка, действа като диуретик и против артериосклероза (съдова склероза).
Плодовете от своя страна, заедно със семената, смесени с мед могат да се приемат преди всяко ядене. Взема се по една супена лъжица три пъти на ден и помага при високо кръвно налягане.
Кората от Червената калина също има силен лечебен ефект.
- Приемът на отвара от кора се използва при тежки маточни кръвоизливи в следродовия период, при менструация или менопауза.
- С отвара от кората се прави баня против хемороиди.
- С напоени с отварата, тампони се спира кървене от носа.
Отварата от калина се прилага също така и против невроза, истерия, нервни разстройства, безсъние и хиперхидроза.
Използва се и като отхрачващо средство, при бронхит, болки в гърлото, дрезгав глас и възпаление на белите дробове.
Масло направено от плодовете съдържа витамини: А, Е, С, К, Р, аминокиселини, каротеноиди, флавоноиди и минерали: желязо, калий, мед, калций, селен, манган, хром и цинк.
Растението може да се използва още за главоболие, апетит, гастрит (ниска киселинност), профилактика на онкологични заболявания, против диария, жълтеница и като витаминна добавка.
Калината помага и при кожни заболявания като екзема, диатеза, лупус, алергии, живеница. Правят се и бани, кремове и компреси. Помага също при лунички, акне и побеляване на кожата.
Противопоказания:
НЕ ползвайте Калината при подагра, повишено съсирване на кръвта, бъбречни заболявания и склонност към тромбоза, защото ще има доста неблагоприятен ефект върху вас.
Тези и много други причина са гаранция, че ако отглеждате Червена калина в двора си, сте направили правилния избор!