Омайниче - една магическа билка!

5916 views
Омайничето е супер билка, която не само, че е красива, а е и изключително полезна за човешкия организъм. На латински омайничето е познато като Geum и приспада към род от около 50 вида многогодишни тревисти растения от семейство Розови. Тези растения са разпространени в Европа, Азия, Южна и Северна Америка, Африка и Нова Зеландия.
 
Омайничето е изключително достъпно и симпатично цвете, притежаващо изключителната сила да действия върху организма ни. 
 
 
Казват, че това растение лекува всичко, също както щастливата любов. В представите на народа ни това дребно цветче е заредено с изключително много силна и чиста енергия. Добрата новина е, че ще го откриете по територията на цялата ни страна - както в населени места, така и из горските храсталаци, сечищата и предимно сенчестите тревисти места. То е доста разпространено растение, което ще ви учуди с лековитостта си. Народните традиции повеляват да се бере рано срещу Еньовден в пълна тишина. 
 
Растението е известно със следните имена: смърдушка, гребник, гроченец и зайча стъпка, но най-често ще го срещнете именно като омайниче. 
 
Има 4 вида омайниче: градско, родопско, червено и ручейно. 
 
 
В билколечението се използва предимно градското омайниче, което се среща основно из низините, край селищата. То обича стените на сградите и зидовете. От там идва и "градско" в името му. Разбира се, ще го срещнете на някои места и в планинските райони - по горските полянки на надморска височина до 1400 м. Градското омайниче е с височина 30-70 см., слабо разклонено е и има окосмено стебло, а листата му са назъбени. Цветовете му са дребни и жълти или оранжеви, разположени поединично на върха на самото стебло. Цъфти от май до август. 
 
За медицинските и лечебни цели се използват най-вече корените на тази билка, като за целта те трябва да се вадят през есента (септември-октомври), след узряването на семената им. Препоръчително е да се изсушат на сянка или в сушилня, на температура до 35 градуса. Правилно изсушените корени имат кафяв цвят и миризма наподобяваща карамфил. Вкусът им е доста тръпчив. 
 
Ако искате да употребявате растението като билка, то това е най-добре да се случва от аптеката или дрогерията, защото поради близостта си с градовете, омайничето събира и замърсявания.
 
 
Коренището на омайничето е много богато на скорбяла, дъбилни и багрилни вещества, както и захари. Надземната част на растението съдържа етерични масла, богати на евгенол, на който се дължи приятната миризма на това растение. В състава влизат още органични вещества, танини, гликозиди и флавоноиди. Също така може да се открият минерални соли, смола, скорбяла, галова киселина и захар.
 
Омайничето е уникално растение, което притежава антисептично, тонизиращо, обезболяващо и силно затягащо действие. Сред останалите и преимущества са способността и да успокоява нервната система и да свива кръвоносните съдове. Както вече споменахме по-горе, то притежава мощна сила, благоприятна за човешкият организъм.  
 
Успешно се прилага при следните състояния:
- Отслабен имунитет;
- Умора;
- Нервно напрежение;
- Възпаление на клепачите;
- Открити рани;
- Главоболие;
- Храносмилателни проблеми;
- Липса на апетит;
- Газове и диария;
- Кървящи венци;
- Възпаления на стомах, черва и черен дроб;
- Кръвоизливи;
- Хемороиди;
- Бяло течение.
 
 
При всички положения Ви съветваме да отглеждате омайниче, защото то ще Ви донесе само позитиви! 

Simillar articles