Огнен храст - перфектното растение за Вас

58169 views
Предлагаме Ви нещо красиво и нестандартно за да направите градината си съвършена. 
 
За да постигнете тази цел Ви е необходим прекрасният Огнен храст (Euonymus alatus). Той ще нажежи градусите със своята красота и ще накара всеки да спре да се наслади на гледката. 

Представлява широколистнo растение, с храстовиден растеж. Класифицира се към семейство Чашкодрянови (Celastraceae). Названието „огнен или горящ храст” идва от фактът, че листата му са обагрени в яркочервен цвят през есента. 
 
Интересна подробност е, че видовете от сорта "Compactus" са спечелили награда на Кралското градинарско общество на Garden Merit.
 
 
Информация за Огнения храст: 
- Огненият храст произлиза от централната и северната част на Китай, Япония и Корея.
- Растението стига височина до 2-3 метра, като често е по-широко, отколкото високо. Стъблата се отличават с четиристранно разположени коркови хребети, наричани още "крила". Оттам идва и думата „alatus” в латинското название на растението, която означава "крилат". Тези уникални структури се развиват от корков камбий депозиран в надлъжните канали на клонките в първата година от техния растеж, за разлика от други подобни крила в други растения.
- Листата са 2-7 сантиметра дълги и 1-4 см широки, с яйцевидно-елипсовидна форма и остър връх. Цветовете са малки, зеленикави, цъфтящи в продължение на цялата пролет.
- Плодът е с червена обвивка, обграден от четириделна розова, жълта или оранжева капсула. Има големина около 8 мм в диаметър. Семенцата му узряват през октомври месец.
- Това растение е инвазивен вид в горите в източната част на Северна Америка. Поради това вносът и продажбата му са забранени в щатите Масачузетс и Ню Хемпшир.
- От Огненият храст се използват плодовете, стъблата, клоните и листата му.
 
Химичен състав на растението:
Семената на билката съдържат 20,5% протеин, 44,4% мазнини и 3,9% пепел. В огненият храст е установено противораково съединение дулситол. Много добър източник на флавоноидни, с общо флавоноидно съдържание 235,7 мг/кг в сурово растение.
 
Съдържа още тригликозиди, 5-кафеоилхинова киселина (хлорогенова киселина) в стъблата си; лигнани, сирингин, усникова киселина и бензоена киселина, кверцетин, кемпферол, капигенин-3-О-L-рамнопиранозид, катехин, дехидродикатехин A и катехин лактон A, даукостерол, симплокозид, таксифолин, нарингенин, аромадендрин.
 
За какво може да се използва Огнения храст? 
 
Растението се ползва в медицината. Едно от важните свойства на билката е, че подобрява кръвообращението. В азиатската медицина се използва за поддържане на кръвния поток, премахване на кръвни съсиреци, намаляване на болката и лечение на дисменорея. Тя инхибира α-глюкозидазата в ин витро изследвания при плъхове, което води до понижаване нивата на кръвната захар. Стъблата ѝ са били използвани традиционно за лечение на рак.
 
Euonymus alatus е традиционно корейско билково лекарство, често използвано за лечение на тумори в Корея и Китай в продължение на векове. В традиционната китайска медицина огненият храст се използва отново при кръвен застой, за насърчаване на менструацията, за изхвърляне на токсините от организма, при отоци и като инсектицид и противопаразитно средство.
 
Свойства на огнения храст:
- болкоуспокояващо;
- противовъзпалително;
- успокояващо сърбеж;
- адстрингентно;
- тонизиращо кръвта;
- газогонно;
- противораково;
- хипогликемично;
- стимулиращо менструалния цикъл и други гинекологични заболявания;
- противопаразитно (за вътрешни паразити).
 
Други употреби на огнения храст:
Младите листа са годни за консумация варени. Плодовете също се приемат като храна.
 
 
То е популярно декоративно растение в градини и паркове, поради ярко розовото или оранжево оцветяване на плодовете му и атрактивният цвят на листната му маса през есента. Растението придобива ярко червено оцветяване на листата през посочения сезон, при което става уникално красиво. Яркият му цвят го вписва прекрасно във флоралната декорация на паркове и градини. Може да се използва и като жив плет.
 
Внимание!
Въпреки, че няма данни за токсичност на този вид, редица растения от рода към който принадлежи проявяват такава, затова се препоръчва известна предпазливост при употребата му.

Simillar articles