Ползите от лимона

3604 views
Лимонът е един от най-известните цитрусови плодове, с изключително широко приложение. Дали като прясно изцедена лимонада, поднесен с ястие, добавен към чай или употребяван като декорация към любимият Ви коктейл, той винаги ни освежава, а освен това е полезен и носи приказен аромат. 

Ако се състави списък с продуктите, които ни помагат да живеем по-добре, на челно място със неминуемо поставяме лимонът. 
 
 
Всъщност думата „лимон“ звучи почти еднакво на всички езици - заимствана е от limun на арабски/персийски. Смята се, че лимонът произхожда от Китай, Южна Индия и Бирма, откъдето се разпространява към Близкия Изток, Средиземноморието и цяла Европа. В Америка цитрусите попадат през 1493 г., когато Колумб закарва в Хаити семена от лимон.
 
Това е най-капризният цитрусов плод и точно затова разпространението му по света е станало сравнително бавно.  
 
Лимонът притежава в себе си много лечебни свойства, ухае невероятно и е перфектният завършек на множество ястия и напитки.
 
 
Ето и едни от най-важните му ползи: 

Повишава имунитета
 
Лимонът има високо съдържание на витамин С, цитрин, лимонена и ябълчена киселина, пектини, калиеви и медни соли, фитонциди, каротин и др. Това го прави мощен имуностимулатор. Ако настинете задължително пийте чай с лимон и джинджифил, бързо ще се почуствате по-добре. 
 
За профилактика си пригответе витаминна смес: смелете два лимона с шепа сушени кайсии и сини сливи, добавете три супени лъжици липов мед и съхранявайте сместа в хладилника. Всеки ден хапвайте по едва лъжица и вероятността да се разболеете ще е по-малка.
 
 
Лекува
 
Лимоните са доказано средство за регулиране на кръвното. 
Помагат и при авинаминоза и намаляват проявите на атеросклероза. 
Цитрусовият плод се използва като допълнително средство при отоци, а в някои случаи и при лечение на бъбречнокаменна болест. 
Инхалациите с лимоново масло помагат при бронхити. Гаргарата с лимонов сок намалява болката в гърлото. 
При интоксикация лимоновият сок, смесен с вода, помага организмът да се изчисти от токсините.
 
Подобрява вкуса на храната
 
Само няколко капки лимонов сок могат да преобразят храната. Кората от лимон се добавя към сосове и десерти и ги прави превъзходни. В много блюда лимоновият сок е прекрасен заместник на оцета - с него се мариноват риба и месо и се овкусяват салати и супи, като така стават и по-здравословни.
 
Против главоболие и кинетозата
 
При болки в главата, Ви съветваме да не прибягвайте веднага към таблетките. Вместо това можете да опитате следната рецепта: на слепоочията  се слага лимонова кора, като леко се притиска и държи, докато не усетите леко пощипване. 
Лимонът помага и при морска болест: насипете малко захар върху парче лимон и го поставете в устата, между зъбите и бузата - като бонбон за смучене. Ще ви олекне.
 
Контролира теглото
 
Ако искате да отслабнете или да задържите сегашното си тегло, диетолозите препоръчват вечер да слагате парче лимон в чаша вода и да го изпивате сутрин на гладно. Този трик помага да се активизира обмяната на веществата. По този начин организмът се настройва да изразходва получените калории и не ги трупа в мастните депа. Освен това лимоновата вода освежава не по-лошо от кафето.
 
 
Повишава красотата
 
Лимонът е класическа съставка при спа процедурите. Има освежаващ и избелващ ефект. След пилинг с лимонена киселина кожата става гладка и сияйна. Лимонът често влиза в състава на избелващи маски и лосиони за ръце и крака. Ако се смеси със зехтин и мед, се получава отлична маска за косата и кожата на главата. Помага и при чупливи нокти – достатъчно е редовно да ги мажете с парченце лимон.
 
Носи зашеметяващ аромат
 
Лимоновият аромат ни кара да се концентрираме, засилва тонуса на мускулите, ободрява и зарежда с енергия. Доказано е, че ароматът на лимон повишава скоростта ни на реакция, ако, докато шофираме, на пътя възникне извънредна ситуация. Ароматерапевтите съветват да държим лимонов ароматизатор в колата си, в работния кабинет, в лекционни зали - там, където е необходима повишена концентрация на вниманието. Във Великобритания е направено проучване, при което установили, че при повечето хора чистотата и свежестта се асоциират с лимона. Повечето участници в експеримента казали, че ароматът на лимон за тях е и отличен антидепресант.
 

Simillar articles