Споделете във Facebook
Алстромерия (Alstroemeria) е известна още като перуански лилиум или лилия на инките, защото по екзотическата си пъстра багра и устройство на цвета, напомня на орхидея и лилиум. Представлява многогодишно растение с коренища, което идва от Южна Америка. Изключително предпочитано цвете за букети, защото е красиво и трайно. Рязаният цвят на алстромерията може да стои във ваза до 3 седмици. Ако не забравяте ежедневно да сменяте водата в съда, растението ще покаже всичките си съцветия до последната пъпка.
Отглеждане на Алстромерия:
Алстромерията е знаменита високопродуктивна и устойчива на болести оранжерийна култура, която е идеална за аранжировки в кошници или по-големи контейнери. Може да я комбинирате с гербери, рози, маргаритки или лилиум. Градинарите я определят като лесна за отглеждане, защото има способността да се запасява с минерали и вода за по-тежки времена. Стига да не я преполеете, така че корените да загният, алстромерията ще ви радва с красив букет от свежи цветя цяло лято.
Тя има неплътни съцветия с много красиви цветове с разнообразна окраска, изпъстрени с контрастни щрихи и линии. Има множество видове, високодекоративни хибриди и сортове алстромерията. Създадени са компактни хибриди на алстромерията за саксийно отглеждане, като височината им се колебае в границите 20-40 см. През лятото всички цъфтят с големи цветове с диаметър 5-7см. Алстромерията се отглежда в открита почва без да се изважда и покрива през зимата само в страните с мек климат. Но тъй като това растение издържа малки замръзвания на почвата, то може да се отглежда и в нашите ширини, при условие че почвата е с добър дренаж и върху коренището се постави дебел слой мулч, слама или друг изолационен материал.
Цъфти от края на пролетта и през по-голямата част на лятото в нюанси на жълтото, оранжевото, в бяло, розово, червено, а понякога се получават и цветни комбинации.
Алстромерията успешно расте на проветриви, но защитени от силния вятър места, предпочита светлите, но без жарко слънце и полусенчестите ъгълчета на градината. Бързо се разраства в добре дренирана, рохкава, плодородна почва с неутрална или слабо кисела реакция. В тежката почва пред засаждането на коренищата трябва да добавите торф, слама и други разрохкващи материали.
Алстромерията е взискателна към храненето. В периода на растеж на растението трябва да се подхранва ежеседмично, като се редуват минерални с органични торове, а в периода на бутонизация се прекратява внасянето на азот. Алстромерията се полива умерено, продължителното преовлажняване на корените води до загниването им.
Размножаване на Алстромерия:
Разрасналите се коренища на алстромерията се делят на части през пролетта при необходимост и се разсаждат по 3-4 растения на квадратен метър. Разделените коренища се засаждат в почвата на дълбочина 10см. След деленето алстромерията расте зле през първата година. Някои видове се размножават чрез пролетно засяване на семена. В съд с рохкав субстрат, се поставят семената, покриват се с тънък слой почва и се овлажняват. Съдът се покрива със стъкло. Обикновено след 3 седмици се появяват растенията, а след като се засадят в почвата, те цъфтят обикновено на втората година.