Величествена, но непретенциозна за отглеждане - Кала

22132 views
Калата е изключително красиво растение, което не е претенциозно и се отглежда лесно в почти целия свят. Родината на растението е Южна Африка. Има няколко вида кала, като най-разпространени са вечнозелената Zantedeschia Aethiopica и цветните хибриди, които са наричани още мини кали. 
 
Отглеждане на вечнозелената Zantedeschia:
 

Спазвайте следните стъпки и Калата Ви ще расте точно както трябва! 
1. Засадете я на слънчево местоположение. Много обича слънцето, за това трябва да ѝ го осигурите. 
2. Почвата трябва да е мокра. Поливайте редовно.
3. Влажността на въздуха трябва да е висока.
4. Подхранване: По време на растежа е задължително.
 
 
А ето и подробно описание на стъпките в грижата за Вашата нова Кала. 
 
Място
Най-подходящо място за калата е на пряко слънце или частична сянка. Ако я сложите на сянка, то тя ще загине със сигурност, което вярваме, че не искате да се случва. Лятно време трябва да изнесете растението на открито, но далеч от течение и дъжд. Когато приключи цъфтежа (в периода на покой), калата се поставя на светло и сравнително прохладно място. Преместете я отново на светло и топло през декември, за да може да цъфти добре.
 
Температура
Калата предпочита високи температури. Не е желателно да я оставяте на температури под 10 градуса, ето защо зимата е редно да я прибирате на закрито. 
 
 
Почва
Растението обича богата, добре отцеждаща се почва. Най-подходяща е черноземната пръст.
 
Поливане
След като спре да цъфти, растението почти не се полива. Слагайте му вода колкото да не засъхне пръстта. В края на октомври или началото на декември обаче растението започва да се полива обилно.

Торене
Когато е в покой не се тори. От декември се подхранва веднъж седмично, преди поливане.
 
 
Размножаване
Zantedeschia Aethiopica се отглежда лесно от семена или деление.
Семената по принцип се посяват пролетно време. Взимайте семената от растението, чак когато вътрешността на цвета е станала жълта на цвят и е омекнала. Отстранете месото и извадете семената, след което ги изсушете. Семената се поставят в почва и се покриват, но не плътно. Не трябва да се поставят на гъсто, защото се нуждаят от повече място за образуване на корените.
Размножава се и чрез резници, но само когато растението е в активна фаза. Отрежете с остър нож или ножица. Поставете отрязъците на около 5 см в големи сандъчета или саксии. Препоръчително е да не засаждате растения с различен цвят на едно място, тъй като по принцип те цъфтят по различно време.
В градината се засаждат на място с шарена сянка. Вирее и на сянка, примерно под дървета, но в този случай цъфтежът ще е ограничен.
 
Болести по калата:
- Калата рядко се напада от вредители. Понякога има подобни на листна въшка буболечки върху очите, но те лесно се избърсват.
- Калата страда от меко гниене и ервинията. Ервинията е често срещан в почвата организъм, който атакува, ако калата загние. Има две причини поради, които Калата загнива:
* ако я преполеете
* стрес при претопляне на корените
 
 
Мекото гниене е ужасно. При изкопаване на грудките, те миришат ужасно и са меки и кашави.
 
Препоръчваме да изхвърлите заболелите грудки, за да не се заразят останалите. Понякога грудката може да бъде спасена. Извадете я и я изплакнете със силната струя на градински маркуч докато отмиете изгнилите части. Можете също така да изрежете изгнилото. Оваляйте във фунгицид и изсушете грудката докато оголените зони се покрият с кора и станат твърди. Ако още има меки зони, изрежете ги и повторете процедурата. Докато има „око”, има шанс да спасите грудката. Изсъхне ли грудката напълно и се втвърди, можете да я посадите отново. Не поливате докато не поникнат листа. Ако е есен, направо съхранете грудката за да я посадите през пролетта.
 
В случай, че гниенето атакува градинска зона, може да засегне всички грудки. Нормално изглежда да спрете поливането, но но това е грешно! Ако е горещо, незасегнатите грудки може да се стресират от прегряване и също да се подадат на заразата.
 

Simillar articles