Споделете във Facebook
Жасминът е растение познато по цял свят от векове насам, заради своя невероятен аромат. Дълбоко почитан на изток, той е символ на страстта и любовта, а уханието му се възпява в стихове и легенди. Той е нежно и красиво растение, чийто аромат действа успокояващо и завладява сетивата. Макар че, разнообразието от видовете жасмини е огромно, ароматът им е еднакъв и масово се харесва независимо от формата и окраската на цветовете.
Растенията от род Жасмин (Jasminum), който включва около 300 вида, се отнасят към семейство Маслинови. Всички те произхождат от тропиците на Стария свят, за това у нас се отглеждат най-вече като стайни растения. Между видовете има храсти, лиани, вечнозелени и листопадни.
Както вече споменахме ароматът на жасмин е любим на много хора, затова е сред най-използваните в парфюмерията, козметиката и ароматизаторите за дома. Защо обаче е необходимо а си купувате химии, като можете да си купите естествен жасмин, да го отглеждате и да се радвате на уханието му дълги години.
Стайният жасмин е с китайски произход, расте бързо и с адекватни грижи се отрупва с красиви цветове от последните седмици на зимата до началото на пролетта. Цъфти в жълто или бяло, въпреки че пъпките му са розови.
А ето и някои полезни съвети по отглеждането на растението:
Жасминът не е сред най-претенциозните цветя, а дори напротив – много начинаещи градинари се справят успешно с неговото отглеждане. Растението трябва да се държи в светло помещение с умерено количество преки слънчеви лъчи при температура между 18 – 20 градуса С, в период на покой при по-ниска температура – 11 – 13 градуса С.
Напояване:
- През пролетта и лятото растението се полива обилно, като се следи почвата да е непрекъснато леко влажна, като може да се наложи да се полива сутрин и вечер. През зимата поливането се съкращава до поддържане на умерена влага на почвата, когато изсъхне. Жасминът не търпи пресъхване на почвата, но също така не търпи и застояване на вода в корените. Водата, с която се полива растението трябва да бъде леко затоплена по всяко време на годината и непременно да е мека. Най- добре е да се използва филтрирана или преварена дъждовна вода. Също така, жасминът обича влажния въздух, затова е хубаво често да пулверизирате въздуха.
Осветление:
- Жасминът е топлолюбиво растение и не вирее на драстични застудявания - ето защо, се гледа най-често на закрито. Дръжте го на източен или западен прозорец, където да бъде огряван от слънцето през половината ден. Гледайте температурата в стаята да не пада под 18 - 20 градуса.
Почва:
- Растението се нуждае от обикновена градинска почвена смес, а ако искате по-обилен цъфтеж, трябва да го наторявате с течна тор за цветя до 2 пъти месечно.
Размножаване и пресаждане:
- Жасминът се пресажда към средата на пролетта, когато периодът на цъфтеж е отминал. Тогава може и да го подкастрите, като отстраните по-крехките израстъци. След това го изведете на открито (ако температурите позволяват) и слънчево място. Цветето се размножава с помощта на семена или резници.
Когато порасне, жасминът се нуждае от подпори, за да расте в правилна форма. Пазете го от въздушни течения, защото лесно може да се разболее. Оглеждайте се за листни въшки - ако не пулверизирате достатъчно въздуха, има голяма вероятност да го хванат и унищожат.