Споделете във Facebook
Какво унищожава чемшира? Защо изсъхва? Как да го спасим?
Това са въпроси, които много често получаваме и днес бихме искали да поговорим на тази тема, за да бъдете подготвени и да спасите растението си при нужда.
Само силна комбинация от инсектициди може да спаси чемширите!
Най-честия нападател на храста е нощната пеперуда, по-позната като нощенка. Тя е доста опасна за градината като цяло и при наличието ѝ, е необходимо да се отървете от нея възможно най-бързо. Нощенките са опасни неприятели и на зеленчуковите култури.
"Нощенките" са група нощни пеперуди, добре познати у нас, срещат се навсякъде и през някои години се появяват в доста по-голяма численост. Най-разпространените и вредни видове от тях нападат и причиняват значителни повреди на различни едногодишни и многогодишни цветя и храсти.
Представляват едри пеперуди (3,5-4-5 см), с различно оцветени и изпъстрени крила, но с еднакви навици и характер. През деня остават скрити в различни убежища, а през нощта са активни, от където идва и името им. Нощенката зимува като възрастна гъсеница в почвата на дълбочина 10-25 см. През пролетта се придвижва по-близо до почвената повърхност (3-5 см) и какавидира в землеста камерка. Пеперудите излитат към средата на май и снасят голям брой яйца по различни растения или по растителните остатъци, върху повърхността на почвата. Гъсениците живеят в почвата и се хранят през нощта, като прегризват кореновата шийка, корените, вгризват се в клубенолуковиците, в основата на стъблото, нагризват листата, разположени близо до почвата. Това тотално унищожава растенията и понякога, дори няма спасение за тях. Зимната нощенка развива две поколения годишно. Пеперудите от второто поколение летят през август и началото на септември.

Борбата с този вредител все пак е възможна, но не е лека. Колкото по-рано се забележат нападенията и веднага се предприемат действия, толкова по-висок е шанса да се спасят чемширите.
Редовното унищожаване на плевелите и растителните остатъци около цветята, храстите и зеленчуковите насаждения и обработката на почвата са важни мерки.
При установяване на повреди и поява на гъсенички, пръскайте с един от следните препарати, дадени в доза за 10л вода:
- БИ58 - 2мл;
- Нуреле Д - 7 мл;
- Дурсбан 4Е - 10 мл;
- Талстар 10ЕК - 2 мл;
- Децис 2,5ЕК - 5-7 мл;
- Вазтак 100ЕК - 1,25 мл;
- Карате 2,5ЕК - 4 мл;
- Суми алфа 5ЕК - 4 мл.
Пръскат се сутрин и привечер до изчезването на вредителите.
Чемширът по принцип е гъст, особено ако е подрязван наскоро, и вътре е сух дори след проливен дъжд. Гъсениците и пеперудите си харесват най-гъстите места, омотават ги в паяжина, съвсем скоро тя се "бетонира" от парченца листа и изпражнения и препаратите не могат да проникнат. Ето защо, е необходимо да вземете например по дебела и голяма пръчка, с която да разровите и разтръскате изсъхналите или изгризани участъци, от където ще падне доста боклук. След, което със силна струя вода трябва старателно да се измият чемширите отвън и вътре. Чак тогава, вече почистени и влажни, ги напръскайте с инсектицидите. Използвайте ръкавици, с които да разтворите всяко клонче и да напръскате навсякъде.
Това е начинът по, който може да се спасят растенията от този неприятен вредител.