Офика - Самодивско дърво

Офиката известна още като Самодивско дърво е много ефектна и красива почти през цялата година. Освен своите декоративни стойности, тя се използва и в родната медицина и е полезна за човешкия организъм. Точно поради тази причина смятаме, че си заслужава да Ви запознаем с нея.
 
Представлява многогодишно широколистно, листопадно дърво със строен ствол и сиво зелена до сива гладка кора (само при старите дървета тя е плитко и надлъжно напукана).
Клоните ѝ образуват яйцевидна и рехава корона, а на височина достига до 15 - 16 м. При правилни грижи и позициониране, растението живее около 150-200 години, което е напълно достатъчно за радост на няколко поколения.
 
 
Офиката е непретенциозна към почвата и е силно устойчива на лоши климатични условия, и вредни газове. Разпространена е в Скандинавския полуостров, Атлантическа и Средна Европа, Балканския полуостров. У нас се среща в няколко форми предимно из средната и горната лесорастителна зона, обикновено поединично или в малки групи по откритите терени в широколистните и иглолистните гори, по скалистите и каменливите места. Понякога може да се срещне и в по-ниските места. 
 
Дървото е студоустойчиво, светлолюбиво и сенкоиздръжливо. Най-добре вирее на песъчливи, песъчливо-глинести и варовити почви със северно изложение.
 
Плодовете на Самодивското дърво зреят края на август и са топчести, с месеста оранжево-червена обвивка и образуват красиви кичури, които с яркия си цвят привличат погледа на всеки отдалеч.
 
 
Офиката е не само красиво, но и полезно дърво. Кората и плодовете му могат да се ползват за различни дейности. Например кората му съдържа дъбилни вещества, които се употребяват в кожарската промишленост. Плодовете съдържат сорбит, витамин Р, парасорбинова киселина, до 2% пектинови вещества, каротиноиди, до 1% антоцианови вещества, дъбилни вещества, плодови киселини (ябълчна, лимонена, винена, сорбинова). Семената съдържат амигдалин, а също и до 17% тлъсто масло, което може да се суши. 
 
Плодовете на офиката се използват в народна медицина още от дълбока древност. В един гроб от бронзовата ера в Холандия е затворен бронзов съд, където са намерени остатъци от клончета, като се предполага, че те са били поставени за предпазване от магия. В по-новите изследвания народите са гледали на офиката като символ на растежа на силата.
 
Към днешна дата плодовете се ползват като укрепващо и поливитаминно средство, а също и против туберкулоза (офика-офтика). Сорбозата се използва като изходна захар при производството на витамин С, както и за храна на диабетиците.
 

Намаляват тлъстините в черния дроб, както и холестерина в кръвта, повишават резистентността на кръвоносните съдове. Не са токсични. В състава им е установена и естрогенна активност. Използва се във фармацията като заместител на обикновената захар за диабетици. Това се дължи на съдържащия се в плодовете сорбит, който не е захар, но е със сладък вкус. Сиропът е приготвен със сок от пресни плодове, които са добре узрели ( 1 кг изстискан сок от пресни плодове се вари 600 г захар), се употребява като леко лаксативно и диуретично средство, при ревматични болки и камъни в бъбреците и в пикочния мехур.
 
Нашият съвет към вас е да консумирате по 10 плода от офика на ден и ще забравите за главоболието, безсънието и високото кръвно налягане, гарантирано! 
 

Simillar articles