Пъстролистна японска върба Salix Hakuro Nishiki

30331 views
Сред върбите има един вид, който е специално предназначен за ценители и той е Salix integra “Hakuro Nishiki”! Пъстролистната японска върба, както всички растения, произхождащи от Япония е красива и необикновена.

Това, което я прави различна и по предпочитана от другите е нейната пъстролистна корона, която през летният сезон се обагря в ярко розово и бяло. Точно тази върба е хитът на лятото вече няколко години подред, защото сред другите растения тази красива върба изглежда като пухесто облаче, тъй като нежните ѝ тънки клонки са разперени във всички посоки. 
 
 
На височина достига около 2-2.50 м, а диаметърът на короната ѝ нараства до около 1.50-2 м. Тя е много силно зависим от слънцето вид, който обаче трябва да бъде винаги обезпечен откъм вода, тъй като по принцип върбите обичат влажната и богата почва. Тази уникална японска върба обикновено се прави на присадка върху стъбло от друг представител на семейството на върбите и затова расте повече на корона, докато самото стъбло расте по-бавно. 
 
Видът съществува и в храстов вариант, който се сгъстява с повечко подрязване и е прекрасен за акцент в храстови групи или за подчертаване на тъмни фасади на сгради. 
 
Когато са млади, през пролетта и началото на лятото, листата на пъстролистната японска върба са розово-бели, което я прави страхотен акцент в градината. Ресите ѝ са жълти, а през есента стават оранжево-червени. Не е капризна по отношение на почвите, но предпочита по богатите. 
 
 
Пълната декоративна стойност на растението се определя от оцветяването на листата, които се появяват в пълния си блясък, когато е позиционирана на слънце, защото както вече споменахме, то е задължително за правилото ѝ развитие. При тези условия най-интензивна розова окраска имат младите листа на края на клонките, а остаряващите през лятото листа все по-силно се превръщат в зелени. Ако подкастряте ежегодно своята японската пъстролистна върба, тогава тя ще образува много млади клонки. Това се прави някъде в края на лятото – август-септември. Диаметърът на короната на дръвчетата с висок ствол може да се намели с 30-50 см. След такава радикална резитба обаче, растението ще се нуждае от много хранителни вещества. В качеството на такива, можете да използвате прегорял рохкав компост: разпределете го на слой с дебелина 5-8 см и го загребете с гребло. Стволът на дръвчето не трябва да се засипва с компост, тъй като той действа зле на кората. Вместо компост можете да внесете торове за декоративни храсти с продължително действие.
 
Пъстролистната японска върба намира приложение предимно като солитер и акцент в по-представителните части на дворното пространство.
 

Simillar articles