Споделете във Facebook
Една от най-любимите билки на баба - това е уханната маточина, сгушена между вековни дървета и гъсти храсталаци, тя все пак няма да остане незабелязана нито от опитни билкари, нито от любители. Нейното латинско наименование е Melissa officinalis, а за нейна родина се смятат земите около Средиземно море. Тя е многогодишно тревисто растение от семейство Устноцветни.
Растението с листа, ухаещи на лимон, расте почти навсякъде. Може да го откриете под дървета и поляни, а спокойно може да го отглеждате и в двора си за да се радвате на лечебните му способности.
Маточината се бере до средата на месец юли, но след цъфтеж, тя губи лечебните си свойства и беритбата ѝ става безсмислена. Преди да откъснете растението, стрийте един лист между пръстите си. Ако не усещате специфичния мирис на лимон, значи е прецъфтяла.
Почитана е от билкарите заради богатия си химичен състав – дъбилни, горчиви и слузни вещества, танини, кафеена и олеинова киселина, ензими и др.
Още от дълбока древността тя е позната като лек, използван от древногръцките лечители за изцеление от всякакви смущения в дейността на нервната система и бактериални инфекции от най-различен произход.
Към днешна дата са известни следните ѝ въздействия върху организма – антибактериално, антиоксидантно, потогонно, болкоуспокояващо и антиспазмолитично.
Маточината се прилага при:
- Билката помага срещу вируси, остри кашлици и обилно потене;
- Потиска гаденето;
- Лекува високото кръвно, премахва шума в ушите, а може да се приема и срещу нередовна менструация;
- Лековитата билка действа срещу неврози, ускорен пулс и мигрена;
- Когато е под формата на масло, лекува гъбички, бактериални и екземни инфекции;
- Може да се жабурите, ако страдате от възпалени венци или имате лош дъх;
- Чаят от маточина успокоява, повишава концентрацията и активността в работата, гони тревогата и раздразнението;
- В случай, че имате неспокоен сън, маточината е вашето лекарство.
Ако до сега не сте прилагали лечение с маточина, ще останете много приятно изненадани от положителното ѝ въздействие върху организма и буквално ще се влюбите в аромата и вкуса ѝ.
Лимонената трева или лимонче, както е другото ѝ име, има приятен вкус и мирис на лимон, така че нямате оправдание да не пиете чай от нея. Овкусен с мед, той става божествено вкусна напитка, която може да консумирате всекидневно с цел предпазване от вирусни и инфекциозни заболявания. Благодарение на етеричното масло маточината има специфичен аромат на лимон и мента, а заради формата на листенцата и мириса им често е бъркана с ментата.
Когато си наберете достатъчно от билката, трябва да я изсушите на някое сенчесто място. В изсушен вид можете да приберете маточината както в шкафа с подправки, така и в аптечката.
Билката дължи лечебните си сили изцяло на своя състав. Маточината съдържа етерично масло от цитрал, цитронелол, мирцен, гераниол – вещества, които имат спазмолитичен ефект върху хранителната и дихателната система. В състава ѝ влизат още витамин С, керотин, органични киселини и флавоноиди. Те са много полезни за организма, тъй като се борят срещу свободните радикали в него, подсилват имунната система и имат антиоксидантно действие.
Маточината може да се приема под формата на чай, с който може да се прави гаргара за болки в гърлото или да се пие вечер за здрав сън. Има също и масло от маточина, което има антисептично действие.
Нашият съвет към Вас е задължително да отглеждате маточина в двора си, защото тя има страхотни свойства, които я правят много важни за човешкото здраве.