Споделете във Facebook
Поради големия интерес към Американската боровинка решихме да напишем още една статия, която този път е насочена изцяло към нейното отглеждане. За нейното правилно развитие е важно да се спазват следните стъпки - подбор на правилно място, набавяне на посадъчен материал, разстояние между корените, напояване, мулчивиране, торене, подрязване, защита и събиране на плодовете.
В редовете по-долу ще разберете какво е необходимо за благополучието на Вашата Американска боровинка.
Място
- Растението се развива най-добре в леки торфени почви с кисела реакция /рН 4,5-5,0 /Н2О/ и високо съдържание на хумус /около 10%/. Почвата трябва да е влажна, добре дренирана, така че да не се задържа вода при проливни дъждове. Боровинката обича влагата, но от прекаляване може да загние, така че трябва да има баланс.
Ако във Вашата градина не разполагате с такава почва има алтернатива: може да направите дупки за засаждане с диаметър 70-80 см и дълбочина 30-35 см. Запълнете ги с торф за ацидофилни растения /торфа може да се замени с иглолистна листовка или добре угнил боров талаш/, пясък, малко почва и шепа комбиниран тор NPK 15:15:15, който добре да се размеси с почвата за засаждане. В случай, че засаждате няколко растения в един ред, може да направите дълъг изкоп с ширина 70 см. Запълнете го с горепосочената органична смес след което засадете растенията на разстояние минимум 1 линеен метър едно от друго. След засаждането е желателно да направите мулч около розетката на храста с дебелина 8-10 см, за предпочитане от иглолистни растения. Може да бъде борови иглички, боров неугнил талаш или в краен случай торфен мъх.
Боровинката предпочита слънчеви и проветриви места, така че гледайте да я поставите именно на такова.
Посадъчен материал
- За създаването на промишлени насаждения е необходимо растенията да бъдат две-три годишни, вегетативно размножени, по възможност в контейнер.
Сорт
- Избора на сортове зависи от много фактори и трябва да бъде добре обмислен. Най-добрия вариант е засаждането на няколко сорта, които гарантират покриването на сезона, т.е. от средата на юни до началото на септември.
Разстояние
- Желателно е разстоянията между редовете да са поне 3 метра. Това позволява лесна обработка на всяко едно и прибиране на реколтата. В реда растенията се засаждат на разстояние между 0,9 и 1,5 м в зависимост от сорта.
Напояване
- Това е една от най-важните стъпки в отглеждането на боровинките! Както и горе споменахме те обичат влажната почва. Още при засаждането, поради плитката си коренова система, е желателно добро напояване, тъй като корените са чувствителни към липсата на вода. В дългите периоди на засушаване в края на пролетта и лятото е задължително поливането им поне веднъж седмично около 10-20 л на храст.
Борба с плевели
- Избирайки мястото за засаждане на боровинката, то трябва да бъде почистено от всички плевели, тъй като те се явяват като конкурент за хранителни вещества и влага. Техния растеж може да бъде потиснат чрез мулчиране, както и да се използват хербициди в зависимост от вида на плевелите.
Мулчиране
* Мулчирането с неугнил боров талаш намалява плевелите и загубата на вода, регулира температурата на почвата, но също така и подсигурява органични вещества. Мулча се разлага с времето и затова трябва да се попълва на всеки 2-3 години.
* Органичния мулч може да се замени със синтетично фолио.
Минерално торене
- Боровинките са много чувствителни към недостиг на азот, не забравяйте това. В случай, че сте направили мулч от неугнил боров талаш, то дозата на азота задължително трябва да е двойна.
Преди създаването на насаждение, стопаните трябва да са запознати с признаците за недостиг и излишък на хранителни вещества. През есента, след края на вегетацията наторявайте с бавно отдаващи многокомпонентни торове /например N:P:K 15:15:15/ в доза 30 гр на храст. През периода от началото на март до средата на юли, направете трикратно торене с по 10 гр амониев сулфат или двукратно с по 10 гр амониев нитрат. Всяка година увеличавайте дозата на торовете с около 1/3, така че в шестата година след засаждането на храстите, да достигнете до 150 гр комбинирани бавно отдаващи и 100-150 гр азотни торове.
Рязане
* През първите 1-2 години е хубаво да се отстраняват плодните съцветия или поне да бъдат проредени, докато храстите се установят на местата си. Повече плодове могат да се очакват след 3-4 година, а в пълно плододаване са чак в шестата си година.
* До четвъртата година се препоръчва единствено здравословна резитба, т.е. премахване на ниски разклонения на височина под 50 см, болни леторасти, механично повредени или измръзнали.
* След петата година от засаждането се премахват или намаляват старите стъбла. Най-подходящото време за резитба е в края на зимата, когато са отминали големите студове.
Защита от вятър
- Боровинките се развиват най-добре на тихи, слънчеви и проветриви места, но защитени от силни ветрове. За големи открити пространства, трябва да бъдат засадени пояси, за предпочитане от иглолистни дървета. Другия вариант е изграждането на противовятърни съоръжения.
Плодове и прибиране на реколтата
- Храстите достигат пълна зрялост след шестата си година от засаждане. В зависимост от сорта, реколтата може да бъде от 3-10 кг от храст.
Хубаво е плодовете да се берат ръчно, в рамките на няколко дни след началното оцветяване, когато са най-вкусни и ароматни.