Споделете във Facebook
Спиреята е позната сред градинарите като един от най-разпространените храсти. Отдавна е призната в ландшафтната архитектура като растение, което притежава отлични декоративни качества, а освен това притежава и лечебни свойства.
От една страна имаме красив и непретенциозен храст, който търпи почти всякакви условия, а от друга имаме растение с терапевтични и лечебни свойства! Перфектното растение за постигане на двоен ефект. Едновременно ще направите красиво дворното си пространство и същевременно ще имате винаги под ръка „аспирин от природата”, както често наричат Спиреята.
Спирея или Spiraea /на латински/ е голямо семейство, в което влизат около 80 различни вида.
Един от най-атрактивните, които се отглеждат у нас това е Японската Спирея! Тя се характеризира с тъмно розови цветове и интензивно жълти листа, които са изключително ефектни.
Различните видове спирея се различават по времето на цъфтене и най-вече по окраската. Така например спиреята с бели цветове цъфти през късната пролет и началото на лятото. Спиреята с розовите и червените съцветия започва да цъфти в началото на лятото.
Съответно, ако сте се спрели на Японската, можете да очаквате нейният цъфтеж лятото.
Отглеждане
То е изключително лесно, защото тя не е претенциозен храст. Въпреки това обича слънчеви до полусенчести места, с умерено влажна почва, като лятото трябва да се полива по-често. Не понася продължително засушаване или прекомерна влажност на почвата.
Подходящото време за засаждане на спиреята е октомври-ноември, както и пролетта, а размножаването става чрез издънки, отводи и резници. Най-лесно се пресажда през пролетта и есента. Спирея може да се окастря през пролетта многократно, което не пречи по-късно отново да избуява бързо и да цъфти.
Изключително подходяща за живи плетове.
Състав
Когато стрием цветовете на спирея между пръстите си, се разнася приятен и силен аромат. Това е така, защото те изобилстват от активни вещества и са богати на салицилови деривати, подобни на тези в аспирина. Счита се, че няма друго такова растение с лечебен ефект от високото съдържание на естествени салицилати, които са безвредни аналози на аспирина. Противовъзпалителното им действие обаче не крие риска за стомашната лигавица, както при употребата на аспирин. Цветовете на спирея са богати на кумарини, есенциални масла, флавоноиди, ритин, хепарин, минерали, салицилати, витамин С и доста етерични масла.
Ползи от спирея
Още от древността цветовете на спирея се използват за лечение на различни заболявания, сред които и ревматизъм. През Средновековието лечителите продължават тази традиция и по този начин открили, че спиреята помага при задържане на течности в организма и възпаления на пикочните пътища.
Освен това оказва противовъзпалително, противоревматично и диуретично. Успешно се прилага при цистит, плеврит, пясък в бъбреците, ревматизъм и подагра. Съвременните изследвания са категорични, че спирея има подчертано нервноуспокоително действие, което е в пъти по-силно от това на валериана.
Неслучайно у нас спирея за първи път се прилага, като антистресово средство. Билковата смес от спирея има двойно действие – тя има успокояващ ефект, а успоредно с това и подобрява настроението, защото стимулира серотонина - хормона на щастието. Или с други думи, ако прилагате отвара от спирея, може да се радвате на добро настроение и спокойствие.
Освен всичко останало спирея ефективно подпомага храносмилателната система, защото успокоява колики и диспепсия, гастрит, възпаления на червата и стомаха, пептичните язви, ентерит и язви на стомаха. Помага и при синдрома на раздразненото черво.
Спиреята може да облекчи менструалните болки, мускулните проблеми, спира възпалителните процеси и е много ефикасно средство при грип и дихателни проблеми.
Много важно е да отбележим, че цветовете на спирея никога не бива да се варят, защото нейните активни съставки са извънредно чувствителни към топлината. За сметка на това може да ги запарите, а за да не се изпарят при запарването е добре хубаво да покриете чашата.