Споделете във Facebook
Хортензията е изключително пищно растение, което притежава изящество, както никое друго цвете. Представлява красив, средно голям храст с великолепни цветове, които наистина спират дъха на хората. Тя е многогодишно декоративно растение, което цъфти всяка година от пролетта до есента с големи, кълбовидни съцветия, които достигат диаметър до 30 cm и са разположени по върховете на клонки.
Приспада към семейството на Каменоломкови (Saxifragaceae) и най-често се отглежда в градината. Ако обаче нямате тази възможност, а все пак искате да се наслаждавате на нейната красота, може да я отглеждате и у дома.
Латинското ѝ наименование е Hydrangea, притежава многочислени цветчета, които са събрани в големи топковидни съцветия и носят най-различни приятни и трайни цветове. Можете да намерите хортензиите в различни нюанси на розово, червено, бяло, лилаво и синьо.
Растението образува коносовидни туфи с височина 1,20 - 1,80 см. и ширина - 1,80 - 2,40 см.
Листата са тъмно зелени, подобни на дъбовите. Те, както и цветовете, си променят цвета през сезоните. През есента стават сребристи или пурпурни.
Има множество видове хортензия, но най-разпространени са 12 от тях.
Ето и някои от тях:
* Дървовидната хортензия (H. arborescens) е с бели и ситни цветчета. Представлява северноамерикански храст, висок между 1-3 метра. Листата са едри (до 20 см), овални, отгоре ярко зелени, а отдолу сиво-синкави. В България се развива добре, като е възможно в по-студенте райони да премръзне през зимата, но с настъпването на пролетта бързо се възстановява и след това обилно цъфти. В по-топлите райони пък редовното ѝ поливане е задължително, защото може да изсъхне от недостиг на влага.
* Едролистната хортензия (H. macrophylla) произлиза от Източна Азия (Китай и Япония). Тя е сред най-разпространените градински растения в света. Бързо растяща, като в родината си достига височина около 4м., но придвижвайки се на север намалява размера си до 1,2м. Разполага с плътни яркозелени блестящи листа, които обилно покриват храста. Съцветията на този вид биват големи до 20см, плътни и топковидни. На цвят са розови на слабо алкална почва, а на кисела – небесносини. Рядко се срещат и бели. Има много форми, а също така и хибриди хортензии със заострени съцветия.
Този вид не е устойчив на застудяване, и е подходящ за отглеждане, както и в саксия, така и в двора, но зимата трябва да се прибере. Предпочита кисела почва, която можете да си снабдите от блатисто място. Желателно е периодичното подхранване на храста, за да се развива правилно.
На есен е необходимо растението да се сложи отново в саксия и да се държи на тераса или в стая преди първите застудявания. Ноември месец растението се премества в мазето при температура 5-6С и се нуждае от рядко овлажняване. Нормално явление е, че листата падат, защото в този период хортензията ”почива”.
През февруари ги поставете на прозореца и започнете да ги пръскате и поливате. През май вие ще получите големи съцветия и може отново да ги насадите в почвата. Растението отлично понася пресаждането по време на цъфтеж, естествено с туфа земя.

* Хортензия хетеромала (H. heteromalla, H. bretschneideri) е следващия вид, който искаме да ви представим. Неговата родина е Северен Китай и израства до 3м. А в нашите градини обикновено достига от 0,5 до 2м. Притежава изключително оригинални съцветия (10-15см.), които изцяло са разположени на зелени “платформи”, като белоснежни пеперуди. По-късно техните крила стават розови или пурпурни. Листата (до 12см.) са яйцевидни и тъмнозелени. Естествено този вид не е привлекателен за градинарите, както останалите, но любителите на тънката игра с природата ще го оценят много високо. Тази хортензия е най-сухо и студоустойчива сред всички останали. Цъфтежът завършва през август и отивайки към есента надземната част напълно отмира, под снега тя зимува и на пролет храстът бързо се възстановява. В сухото лято се нуждае от поливане обаче.
* Метловидната хортензия (H.paniculata) е друг интересен вид от Япония, Китай, и Южен Сахалин, където често има вид на дърво високо до 10м. В нашите условия този едър храст израства най-много от 2 до 5м.
* Опашатата или Лазещата хортензия (H.petiolaris, H scandens), също е интересна хортензия, която представлява лиана, която се издига нагоре по стволовете на дърветата до височина 25м. С редки, бели или бяло розови съцветия. Благодарение на многото въздушни корени лианата се задържа за кората на дърветата, стени и стълбове. Без опора тя се стелe по земята.
На територията на нашите градини и паркове могат да се срещнат още Трионовидната (H.serrata), Бодливата (H.aspera) и Дъбовидната (H.quecifolia) хортензия в различни форми. Багрите им варират от червено, розово и бяло до различните нюанси на виолетовото и синьото. Многобройните разновидности на хортензията се различават както по размери, така и по форма, но общото при всички тях са особеностите при отглеждането, с които искаме да ви запознаем.
Време на цъфтеж:
- Юни и юли. Екземплярите, които цъфтят от март до май са предварително отгледани от специалисти.
Местоположение:
- Виреят най-добре на сенчесто или полусенчесто място. За да се разгърнат съцветията им в цялото си великолепие е необходимо повече свободно място.
Светлина:
- Растението не обича пряката слънчева светлина. За това се постарайте да го позиционирате на от слънчево място до частична сянка. Ако през лятото растението е на по-хладно, то цветовете му ще издържат по-дълго свежи.
Почва:
- Развива се добре в богата, средно влажна почва. Киселинността и трябва да е с pH 6.5 - 4.5.
Торене:
- След юли, по време на цъфтежа, се препоръчва цветето да се тори редовно.
Поливане:
- Нуждае се от обилно поливане от март до края на август, след което се редуцира. Водата трябва да е мека, защото хортензията не понася много калций. До август във водата за поливане се добавя тор за рододендрони. А в горещите дни е хубаво да се пръскат листата с вода, защото иначе започват да съхнат и падат. Много важно за хортензията е да се поддържат влажни корените ѝ. Това важи особено за храстите, засадени около дърветата.
Засаждане и размножаване:
- Хортензията се размножава чрез връхни резници, които се оставят да пуснат корени в чаша вода. За по-доброто им развитие към водата може да се добави малко дървесна пепел. Резниците се взимат през лятото от върховете на леторасли, които нямат съцветия и са с 2 до 4 напълно разбити листа. Хортензията е многогодишно растение. В леха резниците се засаждат поне през 50 см една от друга. Те бързо се разпростират и след няколко години образуват широка ивица от листа, отрупана с многобройни съцветия.
Нашият съвет е да отглеждате хортензия, защото тя зарежда с добро настроение и оказва влияние както на здравословното Ви състояние, така и на емоционалното.