Флокс

Днес ще ви разкажем за отглеждането на още едно нежно многогодишно цвете, което със сигурност би стояло идеално и във вашия двор. Запознайте се с Флокс - едно често срещано растение у нас! 

Известни са повече от 60 вида флокс, като някои от тях са много известни и веднага бихме ги разпознали, но за други дори не бихме могли да си представим, че принадлежат към същия род – толкова необикновена и удивителна е тяхната структура. Въпреки че, като цяло всеки вид носи своята неповторима красота и нежност.
 
Нежният и красив флокс е цветно растение, подходящо както за дома, така и за градината.
 
Родът на флоксовете включва множество красиви едногодишни и многогодишни тревисти представители. Многогодишните видове са две категории – ниски почвопокривни туфести растения и високи туфести растения.
 
 
Нюансите, в които цъфти това красиво цвете варират от бяло, през бледорозово, червено и лилаво в зависимост от сорта.
 
С най-голяма известност у нас се ползва многогодишният вид - флокс паникулата, наричан още "букет". Растенията се развиват изправени и здрави. Стъблата достигат височина 70-80 см. Цветовете са съставени от по 5 венчелистчета и 5 чашелистчета, около 2 см в диаметър. Те са самоопрашващи се. Събрани са в много големи полусферични съцветия на върха на стъблата. 
 
Отглеждане на флокс:

За правилното им развитие тези растения изискват богата на хранителни вещества, рохкава и умерено влажна почва. Дръжте я умерено влажна и никога не я оставяйте да пресъхне, защото така ще убиете цветето си! То не понася добре сушата. 
 
Като местоположение изберете умерено слънчево, защитено от силни ветрове място, за да не изкривяват стъблата. Пряката светлина изгаря листата на цветето, но и прекалената сянка не е подходяща. Така че, потърсете баланс. 
 
 
Най-доброто време за размножаване на флокса е през ранна пролет, веднага след като се покажат младите стъбла. Когато туфата нарасне прекалено много, обикновено през три-четири години, тя трябва да се разделя. Внимавайте да не наранявате корените. Всяка отделна част трябва да има 2-4 върха. Разсажда се на разстояние 40 х 60 см. Почвата около корените се уплътнява добре и се полива. Растенията се прихващат бързо и зацъфтяват още същата година. Флоксът може да се размножава и чрез вкореняване на стъблени резници през лятото. Те трябва да са дълги 5-7 см. Листата в долната част на резника се премахват. Нареждат се в саксии, които след това се покриват с фолио. 

Важно е да се знае, че при прекомерна въздушна влажност и висока температура по листата се появява брашнеста мана. През есента отрязвайте прецъфтелите стъбла на 10-12 см височина, за да зазимите растенията.  
 
Най-доброто приложение на флокса е като солитер, но може да се комбинира чудесно с различни многогодишни растения, с които да се образуват разнообразни композиции. Късният му и продължителен цъфтеж е добра предпоставка за използването му в градини, в които растителността се заменя по сезони така, че непрекъснато да има цъфтящи видове.
 
Флоксовете са изключителни цветя. Не бива да ги забравяме в озеленяването, тъй като на практика те могат да бъдат поставени във всяко едно кътче на градината, където ще ни радват, без да изискват много за тяхното отглеждане.
 

Simillar articles