Споделете във Facebook
Астрата от близо:
Представлява многогодишно тревисто растение с презимуващо коренище. Цветовете на Алпийската астра приличат на скромни маргаритки, а градинарите я обичат защото е непретенциозна и притежава продължителен и обилен цъфтеж.
За разлика от другите видове астри, тя цъфти през юни и е покрита с приказни цветя до края на есента. В допълнение, растението е много декоративно и изглежда страхотно в различни ландшафтни образувания: на скални пързалки, в миксове, под формата на единични и групови насаждения.
Особено грандиозни са ярките цветове на фона на гъсти иглолистни дървета и вечнозелени храсти.
Стъблата на цветето са покрити с къс твърд ръб, листата са сивкаво-зелени, кореновата система е много добре развита. Диаметърът на цветето на Алпийската астра е 4 до 6 сантиметра, цветът на венчелистчетата е синьо, лилаво, розово, червено и бяло.
В диво състояние растението се среща в почти всички наши високи планини.
Астрата е напълно зимоустойчива и спокойно ще прекара българските зими.
Размер: В цъфтящо състояние алпийската астра е висока 15-20 см, толкова се разпростира и в ширина. Не е инвазивно растение и запазва компактния си вид.
Отглеждане: Астрата се отглежда лесно, защото е непретенциозна. Няма претенции към почвата стига да е добре дренирана, за да не задържа влага. Прекаленото поливане не ѝ понася добре. Нуждае се от оскъдно количество вода и слънчево местоположение.
Състав: Съставът на алпийската астра не е напълно разбран. Известно, че това растение съдържа:
* В подземната част - полиацетиленови съединения, органични киселини и кумарини;
* В антената част - флавоноиди, които съдържат производни на рутин, изоорнетин, кверцетин, както и сапонини, алкалоиди и аскорбинова киселина.
Един отличен избор за поставяне на свеж акцент в градината - това е Алпийската астра.