Тис - дърво с история достойна за внимание

Нека се запознаем по от близо с това митично растение: Тисът е бавнорастящо, вечнозелено иглолистно дърво или храст, което живее около 4000 години. 
На височина достига до 20-27 метра. 
 
Изключително високо ценен в озеленяването заради декоративната си стойност, още от дълбока древност в Европа и Азия. 
 
 
На днешно време тис можете да видите на много места, не само у нас, а по цял свят. Има представители в хиляди паркове по света и радва очите на много хора. 
 
Притежава уникална тъмнозелена корона, която понася безпроблемно резитба и поради тази причина, често се ползва за създаването на геометрични форми и живи стени. През средновековието в класическите градини в дворци и палати именно той е бил основен вид за създаване на ефектните топиарни форми, които изискват специална грижа и резитба. Освен това преди стотици години в японските градини се използва при стила на резитби Ниваки – големи градински бонсаи, които са зрелищно оформени с листна маса във формата на облачета или помпони, както и несиметрично вълнисто или хълмисто оформени.
 
 
Народът го нарича “отровачка”, защото всичко в него, с изключение на плода, е отровно. Самото му име идва от латинското Таксус Баката - “Таксус” идва от “toxic”, или “отровно”. Плода узрява през първата година, като представлява червена месеста сферичка – арилус, която обхваща семето. Семето също е отровно, освен въпросния арилус. До това откритие са достигнали древните римляни, като са установили, че хората, които се хранели в съдове от тис са умирали.
 
Короната на младите дървета е конусовидна с дълги, широко отстоящи клони. В зряла възраст тисът има неправилна гъста и куполовидна корона. Листата са тъмно зелени игловидни разположени последователно в хоризонтална равнина. Задържат се по клонките много дълго 6-8, а понякога 10 г. Дървесината е много плътна и еластична, затова в древността хората са използвали тисове за направата на лъкове.
 
 
Тисът е високо ценен за озеленяването не само, защото има тъмнозелен наситен цвят, дълъг живот и способност да понася добре резитби, а и заради изключителната му сенко издържливост. Той може да расте на сянка, която почти никое друго декоративно растение не може да издържи. Това към което е взискателен е богатството и влажността на почвата. За неговото правилно развитие трябва да му се подсигури такава. Изисква и висока атмосферна влажност. Издържа ниски зимни температури, но младите растения са по-чувствителни.
У нас тисът е естествено разпространен вид, като се среща високо в почти всички наши планини, на малки групи.
 
При поддръжка на градини една от основните грижи е резитбата, тя трябва до се прави в по хладно или влажно време и да се прекрати след началото но септември. Важно е и редовното напояване. За да прекара по добре зимата може да се увърже короната и да се натори с комплексен тор през октомври.
 
 
Тисът няма почти никакви неприятели и рядко страда от болести.
 
Най-хубавите английски лабиринти се правят от тис. Използва се и чемшир, но тисът е много по-ценен. Смята се, че и най-красивите живи плетове се правят също от тис.
За това най-хубавото, което можете да направите е да вземете и за вашата градина. 

Simillar articles