Клематис - какво трябва да знаем за него!

19615 views
Клематиса е сред най-популярните увивни растения, които се радват на голям интерес сред градинарите. 
Произлизат от Япония и Китай, а в родът им са включени около 300 вида растения. Хибридни сортове се създават вече повече от 150г. Клематисите са катерливи-увивни растения. 
Особено при клематисите е стеблото им. То е крехко през първите две-три години и задължително трябва да му бъде осигурена надеждна подпора. У много хора възниква едно грешно разбиране именно за стеблото на клематиса. Когато го купувате рано на пролет стеблото му изглежда сухо и кафяво, но то е такова само през това време от годината. През останалото време здравия клематис е със зелено стебло.  
 

Някои видове са храстовидни, докато други са тревисти многогодишни растения. Височината варира в зависимост от вида от 50см до 2-3м. Клематисите са изключително красиви, когато са закрепени на подходящи конструкции като арки, огради, перголи, беседки и други подобни и са подрязвани правилно. Тогава гъстият им цъфтеж покрива почти изцяло заеманата площ и оформя по перфектен начин самото пространство. 
 
Почва и торене: 
- Предпочита влажна, но добре дренирана и хранителна почва. Като местоположение се стремете да позиционирате растението на слънчево или леко засенчено, защитено от ветрове място. При по-горещ климат е препоръчително клематисът да е на сянка в следобедните часове. Нуждае се от наторяване всяка година рано напролет с торове, богати на калий, защото така ще се стимулира обилния цъфтеж. Когато настъпи самия цъфтеж, торенето се преустановява, защото в противен случай, растението ще прецъфти прекалено бързо. Важно е и ежегодно да се добавя нова хранителна почва около корена.
 
- Балансираното и съобразено торене на клематиса, води до развитие на красиво и бързо растящо растение, покрито с обилни и ярко оцветени цветове. Клематиса има високи изисквания към храненето с азот. Подходящото торене стимулира развитието на корените и подобрява вкореняването на клематиса. В градината трябва да торим клематиса веднъж месечно.
 
 
Поддръжка на клематиса: 
Много е важно, отново да кажем, да осигурите пoдпopa или cкeлe нa клeмaтиca нeпocpeдcтвeнo cлeд зacaждaнeтo му. Пpевъpжeтe cтeблoтo здpaвo към cкeлeтo, кaтo пo вpeмe нa pacтeжa щe ce нaлoжи дa пpивъpзвaтe млaдитe клoнки пoнe 3 – 4 пъти нa ceзoн. Пoливaйтe peдoвнo, нo yмepeнo и oбeзaтeлнo мyлчиpaйтe oкoлocтъблeнaтa ямкa, зa дa пpeдпaзитe кopeнитe oт пpeгpявaнe. Пoдpязвaнeтo cъщo e дeйнocт, кoятo тpябвa дa ce извъpшвa peдoвнo – пoнe двa пъти гoдишнo.
 
Подрязване
Клематисите се делят на три групи, когато купувате клематис, запазвайте етикета, там е указана групата. Това е важно именно за подрязването на растението, от което зависи неговата гъстота и правилно развитие. Ако не знаете коя група е растението Ви може да допуснете грешка. Подрязването е различно при различните групи и е много важно за цъфтежа. 
 
 
Ето и някои указания, които са важни:
След първата година за всички групи клематиси важи силното подрязване. Есента клончето се подрязва над първата пъпка, която е над почвата. Това стимулира растежа на спящите пъпки на корена през следващата година. Ако и втората година растението е слабо, което рядко се случва, есента операцията се повтаря.
През втората и следващите години подрязването се прави според групата.
 
1ва група "А"- ранноцъфтящи: 
Растенията се режат - веднага след цъфтежа се режат прецъфтелите части, също и слабите. Това е най-добре да се направи през юни. С изключение на клематис армандии, всички видове от тази група се нуждаят от санитарно прочистване, което се прави като на 3-4 години, веднага след цъфтежа растението се подрязва до основи, като се оставя по 1 двойка пъпки на стъбло. 
 
2ра група "В" - делят се на 2 подгрупи:
* цъфтят на стара дървесина през пролетта и на нови леторасли през есента.
* цъфтят и на стари и на нови леторасли, цъфтежа е непрекъснат през лятото.
За да се постигне цъфтеж на различни височини, растението през март се реже на различна височина за всяко клонче. Веднага след прецъфтяване се прави нова резитба, която насърчава есенния цъфтеж – стъблата се отрязват до силна пъпка или добре развито странично разклонение. На всеки 3-4 години растението може да се обнови, като се отреже на 2 пъпки, но тогава цъфтежа ще е еднократен.
 
3та група "С"
Цъфтят само на нови леторасли, затова се режат ниско - на 15-20см от земята. Според нуждите могат да се отрежат по-високо, ще започнат да цъфтят от тази височина нагоре. 
 
За да се увеличи броят на клонките, растението може да се подреже по следния начин:
* За клематисите от първа и втора група прищипването се прави първо на височина 20-30см над почвата, следващото е на порасналите 50-70см нови клонки, а последното прищипване се прави на 100-150см.
* За трета група първото прищипване се прави на височина 15-20см, на порасналите нови леторасли - на 20-30см и последната се прави на 40-50см за новите леторасли.
* Също така може да се направи и комбинирано подрязване. Тогава част от летораслите се режат на 1-2 междувъзлия от нивото на почвата, останалите се режат слабо - на 10-12 междувъзлия. При това подрязване цъфтежа настъпва първо на миналогодишните клонки, а по-късно на новите леторасли. Това подрязване се прави на хибридите, а също и ако не знаете каква е групата на клематиса. Това подрязване постепенно изтощава растението, затова след третата година се предприема силно подрязване след първата вълна на цъфтеж.
 

Simillar articles