Туя - особености при различните видове

15351 views
Туята е едно от най-използваните иглолистни растения в озеленяването, както по света, така и у нас. Туята е известна дълги години, дори в древността много японски градинари са я засаждали и са се грижели за нея, превръщайки я в пищна композиция. Към днешна дата туята е все така предпочитана и може да се види в стотици различни форми по паркове и градини във всички части на света.
 
 
Причината поради, която туите са толкова предпочитани е тяхната пластичност и устойчивост. Растенията не са претенциозни за отглеждане. Нямат особени изисквания за почвата и климатичните условия, понасят добре резитба, което позволява оформянето им по ваш избор. Освен това туите са устойчиви на болести и вредители, нещо повече те притежават дори репелентни качества. 
 
Какво представлява туята: 
Вечнозелени ниски дървета или храсти с гъста корона, листа подобни на люспи и силно разклонена коренова система. Между туите се срещат и по високи екземпляри, които 
достигат височина от 75 метра. Шишарките са 1 – 2 сантиметра на съвсем къси дръжки почти на самите клонки, отначало са зелени, а като узреят стават кафяви.
 
 
Има два основни вида туя - източна и западна. Източната произхожда от Азия, а западната от Северна Америка, като в момента на всеки вид съществуват стотици подвидове и форми с разнообразни качества. В България се среща и още един вид – това е гигантската туя.
 
 
Днес ще се спрем на най-популярните и предпочитани видове от потребителите: 
 
* Западната туя / Thuja occidentalis / е конусовидно дърво достигащо до 20 метра височина и възраст 400 години. Тя е бавно растящо дърво понасящо всякакви почви / дори заблатени /, ниски температури и замърсяване на въздуха. Най добре расте на полусянка на рохки, влажни и плодородни почви. Като по интересни бих ви препоръчал следните форми:
 
 
* Колоновидна западна туя /Thuja occidentalis Columnaris/ е растение с гъста колоновидна корона и тъмно зелен цвят. Короната ѝ е изградена от гъсти хоризонтални клони с вертикални разклонения по тях. Подходяща е за използване в живи плетове и засаждане единично и в дървесно храстови групи.
 
 
* Туя Смарагд /Thuja occidentalis Smaragd/ е един от най-предпочитаните видове. Тя има тясно конусовидна корона с интензивен зелен цвят. Короната и е изключително гъста и запазва формата и цвета си. В озеленяването се използва като колоновидната туя, но е по представителна и е често използвано растение за скални кътове, за акценти и за засаждане самостоятелно в тревния чим. Може и да се подрязва в различни форми.
 
 
* Златиста ерикоидна туя /Thuja occidentalis Elwangeriana Rheingold/ - представлява кълбовидно растение със златист цвят и много фини клонки. Подходяща е за рязане и изглежда като златисто пухкаво облаче. Достига височина над 1 метър.
 
 
* Кълбовидна туя /Thuja occidentalis Dumosa/ е кълбовидно растение достигащо над 1 метър. Има свежо зелен цвят и гъста корона. Понася много добре резитбите и често се използва за ниски живи плетове, единични и групови засаждания.
 
 
* Източна туя / Thuja orientalis / – тя е малко по ниска от западната туя и е с широка яйцевидна корона. Разклонена е още от основата, като всеки от клоните е разклонен в една вертикална равнина и така короната е изградена от система от плоскости. По това и най лесно ще я отличите от западната туя, както и леко по жълтеникавия и цвят. Тя е бавно растящ вид добре понасящ засушавания и ниски температури. Не е взискателна към почвите, понася и засоляване и варовити почви, но обича леки и плодородни почви. Много добре понася и резитбите, като това и по ниската и цена от западната туя я правят най-често използваното растение за жив плет от рода.
 
 
* Туя Ауреа нана /Thuja orientalis Aurea Nana/ пък е ниска с много гъста корона и златист цвят. Короната и е яйцевидна и компактна. Често се използва в скалните кътове и за ниски живи плетове. Много е подходяща за резитби и за засаждане в кашпи.
 
 
* Пирамидална златиста туя /Aurea Pyramidalis/ е по високо растение със строго пирамидална корона. Цвета на листата е бледо жълтеникав. Използва се в дървесно-храстови групи и за единични засаждания.
 
Всички видове туи през зимата променят цвета си като стават по кафеникави и това е напълно нормално. За да не се разваля короната им от тежките снегове, при поддръжката на градини се препоръчва да се зазимяват. Това означава, че короните им трябва да се покрият и завържат. Важно за правилното развитие на Вашите туи е да бъдат позиционирани на светлина, защото оредяват сериозно при засенчване. Туите трябва да се предпазват от киселинни въздействия, най-вече от кучета. Кучешката урина предизвиква големи черни петна в основата на короната и умиране на клонките. Макар и рядко туите се нападат от въшки и гъби, но могат да се възстановяват без сериозни последствия.

Simillar articles