Споделете във Facebook
Днес ще поговорим за Японския клен, който е известен най-вече в сферата на озеленяването и ландшафтния дизайн. Латинското наименование на растението е Acer palmatum, а естественото му разпространение е в Япония, Северна Корея, Южна Корея, Китай, Източна Монголия и Югоизточна Русия. Различните сортове на японския клен се отглеждат в цял свят заради своите атрактивни листни форми и багри, които са идеални за декорация на дворни пространства. Японският клен се отглежда в Япония в продължение на векове, а в умерените зони в целия свят от 1800 година. Първият образец на дървото в Англия е пренесен през 1820г.
Ацера представлява дърво, което расте изключително бавно и именно това го прави така ценно и скъпо. Чудесна гледка през почти всеки сезон на годината. Подходящо е за озеленяване на двор, къщи и вили, като се прилага в скален кът или алпинеум в съчетание с ароматни цветя за алпинеум, става и за отглеждане в саксии. Много подходящ за любителите на „малките дървета”, наречени бонсай, заради малкия си декоративен ръст.
Японския клен вирее най-добре на полусенчести места, тоест не бива нито да бъде напълно на сянка, нито да е изцяло под пряка слънчева светлина. Ако все пак до него достига пряка слънчева светлина, то трябва да бъде частична. Растенията, които бъдат изложени на пряка слънчева светлина, през летните месеци ще изгорят и ще загубят част от листата си. Докато тези, които са напълно на сянка няма да обагрят листата си. За това се постарайте да ги позиционирате на полусянка, така ще се насладите на пълната красота на растението.
Ацерите не бива да се преполиват, защото прекалено многото влага води до гниене и развиване на гъбични заболявания при растението. Същевременно не бива да се оставят и да изсъхнат. И тук важи същото правило както и за сянката - трябва да бъде умерено, нито прекалено много, нито малко.
Клена предпочита леко кисели, песъкливи почви, с адекватно количество органична материя. Ако почвата Ви е тежка или алкална, то тогава добавете торф, пясък. Кореновата система на ацерите е плитка.
За най-добро развитие е препоръчително да се тори до месец август през 4 седмици, след което торенето се преустановява. Трябва да се знае, че не страда от ниските зимни температури и листата му опадват през есента. Добре е на пролет около стъблото да се добави нова пръст отгоре.
Подрязването при Японските кленове е важно и има различни подходи. В началото на пролетта се премахват всички сухи клони. След пролетното избиване на листа, при 5 двойки листа трябва да се подрежат две. Това означава, че пъпките на втората двойка листа трябва да се отстранят. По този начин се оформя хубаво разклонение. Подрязването трябва да става веднъж годишно.