Споделете във Facebook
Клематисът е страхотно катерливо растение, известно с възможността си за оформяне на пространства, със своите пленителни цветове. Той е многогодишна лиана от семейство Лютикови, който придава височина, обем, цвят, романтика и неподръжаема нотка на стил на всяка градина. При правилно засаждане, достатъчно грижи и търпение, ще ви радва дълго със стебла, отрупани с бели, сини, розови, виолетови или пурпурни цветове.
Клематисът се използва за украса на огради, беседки, арки, декоративни решетки закрепени за стените на къщи и гаражи. Може да се отглежда и в саксия, но и в двата случая има нужда от опора. Ако ще го отглеждате на тераса например е нужно да осигурите декоративна решетка или друг вид опора с височина 2-3 метра.
Има различни сортове клематис, които са с различни по цвят и големина цветове, с различна височина, която достигат и имат нужда от различни грижи и подрязване.
Клематисът не е много капризен и обикновено е добре климатизиран и подходящ за условията в нашата страна. Обикновено цъфти през пролетта от май до юни, но понякога се случва да има вторичен цъфтеж през лятото, а през останалото време е отрупан само със зелени листа. Получава се много добра комбинация ако отглеждате клематис и катерлива роза заедно.
На наша територия, клематиса се развива отлично почти навсякъде, без да страда, но е възможно отглеждането му да бъде проблемно само на места с по-висока надморска височина, т.е. в планински райони е проблемно. Важно е и да се избягват места със силни въздушни течения, както и заблатените и силно уплътнени почви.
Основните неща, които трябва да знаете за отглеждането на клематиса са:
Почва: Предпочита влажна, но добре дренирана и хранителна почва. Като местоположение се стремете да позиционирате растението на слънчево или леко засенчено, защитено от ветрове място. При по-горещ климат е препоръчително клематисът да е на сянка в следобедните часове. Нуждае се от наторяване всяка година рано напролет с торове, богати на калий, защото така ще се стимулира обилния цъфтеж. Когато настъпи самия цъфтеж, торенето се преустановява, защото в противен случай, растението ще прецъфти прекалено бързо. Важно е и ежегодно да се добавя нова хранителна почва около корена.
Отглеждане в саксия: Ако се спрете на този вариант за отглеждане, трябва да изберете саксия или кашпа с по-голям размер, с дълбочина и ширина на съда поне 45-50 см. В този случай редовното поливане е от особена важност, тъй като водата в саксия се отцежда в пъти по-бързо, отколкото в градината. Не забравяйте да сложите дренаж, например керамзит или дребни камъчета на дъното на саксията, така че да не се запушват дупките на дъното ѝ и да не се задържа прекомерно влага. По този начин се избягва загниването на корените. През пролетта и лятото е необходимо торене и тук, което да стимулира цъфтежа. Използвайте течни комбинирани торове и всяка година напролет подменяйте и разрохквайте внимателно горния слой почва. Добавете нова, хранителна почва и не забравяйте да мулчирате с борови кори.
Време за засаждане: Обикновено продажбата на клематиса стартира през месеците април и май, в зависимост от продължителността на зимата. Това е и подходящото време, в което да присадите растението, като може да изчакате дори и до юни месец. Когато клематиса е закупен в контейнер, където е добре вкоренен, засаждането му може да се осъществи от началото на април чак до средата на ноември. Добре вкорененото растение се познава по това, че когато го извадите от саксията, в която се продава, то е с добре развити корени, които обгръщат почвената бала с размера и формата на саксията. Засаждането става без да нарушавате целостта на тази бала, в достатъчно голяма дупка. Дупката обикновено е малко по-голяма от размера на саксията, в която е клематиса или 2-3 пъти по-голяма и дълбока, когато е необходимо да добавите по-плодородна и с по-добър механичен състав почва или готов универсален почвен субстрат. Полейте обилно веднага след засаждането. Не забравяйте и в последствие редовното поливане, до доброто вкореняване на растението.
